Ptice fauna Europe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 CRNA TACKA STRAH ZA UZGAJIVACE STIGLICA I KANARINACA

Go down 
АуторПорука
Drle
Admin
Admin
Drle


Број порука : 2087
Join date : 13.05.2009
Age : 71
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

CRNA TACKA STRAH ZA UZGAJIVACE STIGLICA I KANARINACA Empty
ПорукаНаслов: CRNA TACKA STRAH ZA UZGAJIVACE STIGLICA I KANARINACA   CRNA TACKA STRAH ZA UZGAJIVACE STIGLICA I KANARINACA Icon_minitimeWed Aug 26, 2009 12:25 pm

Preuzeto sa interneta

CRNA TACKA STRAH ZA UZGAJIVACE STIGLICA I KANARINACA Ct001-1-1522950

Mladen Zjača - Josip Marković:

"CRNA TOČKA"



Svake godine susrečemo se s ugibanjem mladih u gnijezdu dva, tri ili četiri dana nakon izlijeganja. U tom slučaju moramo što prije ustanoviti uzrok ugibanja, a najčešće je to proljev ili crna točka na trbuhu. Kod ovog zadnjeg znamo da mladi izležen sa crnom točkom nema mogućnosti preživjeti. Poneka gnijezda su pošteđena od ove anomalije, a druga imaju jednog da dva mlada ptiča s crnom točkom.

Veterinari i iskusni uzgajivači znaju da su u pitanju jetra ili crijeva, a uzrok može biti u nepravilnom razmnožavanju srodnih ptica (ptica koje su bile u bliskom krvnom srodstvu) kod kojeg može doći do nepravilnosti u razvoju. Tada se određeni broj ptica rađa sa slabijim sustavom crijeva i jetre.

Po mišljenju nekih uzgajivača ptica, uzrok crne točke je upala jetre. Ova upala je često i naša vlastita greška. Prehrana ptiča od njihovog izlijeganja visokokvalitetnom proteinskom hranom (jajčana hrana) uzrokuje crnu točku. Kako znamo, nakon izlijeganjaptič ima dovoljno žumanjca u svom organizmu da preživi prvih 24 do 48 sati. No kada od prvog dana dajemo mekanu jajčanu hranu, dodatno opterečujemo njihovu već slabu jetru. Prouzrokovana upala može izazvati krvarenje, zbog čega trbušna šupljina male ptičice postaje crna i ugibanje nastupa brže.

Da li su mladi izgubljeni ?

Ove godine imao sam "sreće" da nađem nekoliko mladih ptica sa crnom točkom. Slučajno je to bio četvrti izleženi ptič u gnijezdu. Zbog toga što ne volim izgubiti mlade bio je problem prebaciti ptiča pod drugi par. Mekanu hranu nisam davao, osim zelene hrane (klijavo sjemenje, jabuka). Kontrolirajući gnijezdo 6 sati poslije, mogao sam utvrditi, da se je crna točka smanjila. Dan poslije još se upola smanjila, a poslije još 2 dana u potpunosti je nestala. Sve to vrijeme nisam davao jajčanu hranu, jedino dva puta dnevno svježu zelenu hranu.Mladi za to vrijeme nije oslabio niti zaostao u razvoju iza svoje braće u drugom gnijezdu. poslije tri dana počeo sam davati mekanu jajčanu hranu, što je mladunac normalno prihvatio. Ovaj način sam ponovio kod slijedečeg slučaja crne točke, s isto toliko uspjeha. Ovim načinom sam spasio nekoliko mladih koji su stasali u prelijepe ptice.
Назад на врх Go down
 
CRNA TACKA STRAH ZA UZGAJIVACE STIGLICA I KANARINACA
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» CRNA CAJZLA (CARDUELIS ATRATA)
» IZLOŽBA KANARINACA BOJE KRUŠEVAC" 2011. G.
» MUTACUJA STIGLICA
» PESMA STIGLICA
» PESMA STIGLICA!....

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Ptice fauna Europe :: UZGOJ PTICA :: BOLEST KOD PTICA-
Скочи на: