Ptice fauna Europe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 Mreza "POKLAPACA"

Go down 
+2
BOCKA
MilanNish
6 posters
АуторПорука
MilanNish
Pocetnik
Pocetnik
MilanNish


Број порука : 2
Join date : 30.08.2009
Age : 44
Локација : Niš

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeFri Sep 04, 2009 1:01 pm

Mreza “POKLAPACA”

Za sve pticare koji je nemaju a hteli bi da je naprave, pokusacu u kratkim ctrama da objasnim nacin funkcionisanja i neke osnovne “delove” ovog dobropoznatog izuma i to onako kako su mene ucili i onako kako sam video pre 15ak godina.

1. stavka neka bude sama mreza. Rec je o koncanoj mrezi koja se koristi za lov ribe stim da su dimenzije otvora takve da kroz njega ne moze da prodje ptica. Koliko sam upoznat, prodaje se na kg tezine a povrsina (dimenzija) 1kg naravno zavisi od debljine samog konca, materijala, otvora… to bi gospoda iz C.Gore mogla detaljnije da izloze.
Neophodno je da mreza bude “opsivena” kanapom (oivicena) na kome se vezuju omce kao na slici. Kanap ne sme da bude elastican (preporucujem onaj pleteni nalik pertli za cipele) debljine max. 4-5mm.
Poredjenja radi, tako kupljena mreza je kao veliko parce platna sirine npr. 3m a duzine po zelji. Takvu mrezu treba oiviciti konopcem i to tako sto se jedan kraj tog konopca provlaci kroz otvore na samoj ivici ili tik pored nje na razmaku od 4-5cm i to naizmenicno- obostrano. Neophodno je da sama mreza ima dosta vecu povrsinu od kasnije obsivene mreze. Duzina kanapa koim je oivicena mreza diktira i dimenzije celokupne mreze. Npr. za oivicenu mrezu (kao sa slike) duzine 4m i sirine 1.6-1.7m potrebno je “parce” mreze dimenzija 7m x 3.5m. Ove mere sam dao orjentaciono ali naravno, empirijski se dolazi do zeljenih dimenzija.
Trba teziti da obsivena mreza ima priblizno jednake strane - obim takve mreze je obim pravougaonika - 2x duzina mreze + 2x sirina mreze.
Na duzoj strani koja je planirana da bude “gornja’ mogu da se postave (a i ne mora) kugle olova zbog boljeg prijanjanja kanapa mreze o tlo.

Mreza "POKLAPACA" Mreza1

2. Kolenike ili stapci (ralicit je naziv zavisno od podrucja) – za manje mreze (do 4-5m) preporucujem drvene nalik drskama od metli ali ne krace od 1.1m i debljine ne manje od 2cm. Na jednom kraju je ucvrscena "osmica" a drugi kraj moze da ima urezan zljeb ili samo ukucano parce deblje zice da nebi spadale omce.
Za vece mreze (preko 5m) preporucujem tanke aluminijumske cevi na sklapanje… u nekom drugom postu o tome.

Mreza "POKLAPACA" Kolenikeiosmice1

3. “Osmice” – metalne osovine pomocu kojih se kolenike rotiraju prilikom poklapanja. Vidjao sam razlicita resenja za rotiranje ali ipak predlazem “osmice” kao najjednostavnije. Sa slike se lako zakljucuje odakle naziv; moguce je da se naprave iz jednok komada zice ali preporucujem ovu drugu varijantu sa hosrafom za drvo. Osmice se ukucaju u jedan od krajeva kolenike ili jos bolje, nasrafe se hosrafom…. Prikazao sam na predhodnoj slici.

Mreza "POKLAPACA" Osmice

a moze i ovako ali ne preporucujem!!!!
Mreza "POKLAPACA" Osmicestare

4. Konopac – za povlacenje mreze duzine ne manje od 15m. Preporucujem pleteni konopac nalik onom sto koriste alpinisti jer je pre svega jak i ono vrlo vazno, nije elastican tj. rastegljiv. Debljina je relativna, ne deblji od 1cm. Boja je manje-vise bitan faktor ali zavisno gde i u kom periodu se lovi… za pocetak nebitna.

Mreza "POKLAPACA" Uze

Kao zamenu a i za mreze vecih dimezija koristim plastificiranu celicnu sajlu precnika oko3-4mm. Ima je u prodaji u svim gvozdjarama i nije skupa.
Za zatezanje kolenika predlazem kanap nalik onom kojim je opsivena mreza. Duzina zavisi od duzine samih kolenika, orjentaciono – min. 1,5 X duzina kolenike. Na krajevima se vezuju omce.
Ukoliko je mreza duza od 5m koristim plastificirano celicno uze debljine max.2-3mm. Predlazem uze za susenje vesa (malo kvalitetnije) koje se prodaje u svim boljeopremljenim trgovinama.

5. Metalni klinovi – sluze za zatezanje mreze i svih ostalih kanapa i ucvrscivanje “osmica”. Licno koristim polucelicnu glatku betonsku armaruru precnika 8mm razlicite duznine (20-60cm) zavisnoi ponovo, od terena i godisnjeg doba. Naravno, ukoliko je mekano tlo koristim duze klinove a ako je kamenito ili pak smrzlo, koristim krace. Mogu da budu okruglog ili cetvrtastog poprecnog preseka … za pocetak nebitno.
Neophodno je da ih ima ukupno 5 ali lepo je kad ih ima duplo vise i to razlicitih dimenzija.

Mreza "POKLAPACA" Klin1

Redosled montiranja na terenu

Rasirimo mrezu onako kako bi hteli da se poklapa (pravac i smer) i ucvrstimo klinovima u tlo. Zbog boljeg prijanjanja donje strane, moze se staviti i po koji dodatni klin po sredini ukoliko je potrebno. Licno kotistim klinove (kao gore sa slike) napravljene od tanje zice i naravdno manje duzine od gore spomenutih.

Mreza "POKLAPACA" 795790401

Sledece su kolenike ili stapci. Kao sto sam prikazao na slici, ucrscuju se klinovima u tlo ali nekih 5-10cm ispred mreze. Na gornjoj strain kolenika navlace se omce mreze koje mogu da budu I “nazamcene”.

Mreza "POKLAPACA" 534257481


Sledeci su bocni kanapi i zatezanje kolenika. Preporucujem da budu nazamcene omce prilikom kacenja na vrh kolenike. Drugi kraj bocnih kanapa se ucvrcuje u tlo ali tako da oba klina za ucvrcivanje istih i osmice budu u istoj osi!!! Treba obratiti paznju da kolenike sa donjim krajem mreze formiraju ugao od 90۫
Prilikom montiranja cesto se desava da, posle zatezanja bocnih kanapa, kolenike ne stoje normalno na osu i u tom slucaju treba jednu od njih, tacnije osmice, pomeriti spolja ili unuta (u pravcu mreze) zavisno od toga gde je pomerena

Mreza "POKLAPACA" 803345371


Ovako postavljenu mrezu bi trebalo ponekad proveriti tj. proveriti njeno obrtanje ali obicno nema potrebe za tim. Ukoliko je sve postavljeno kako sam naveo kolenike bi trebale da se okrecu kao na sledecoj slici

Mreza "POKLAPACA" 809185331

Nakon ove provere montira se kanap za povlacenje zajedno sa jos jednim kanapom koji gore nisam spomenuo. Potreban je jos jedan kanap, pomocu koga se, povlacenjem glavnog, mreza rotira za 180º. Njegova duzina je 2x duzina kolenike, ima omce na krajevima I na sredini. Jedan kraj tog kanapa se stavlja na vrh kolenike, drugi se klinom ucvrscuje u tlo a za srednju omcu se zakacinje konopac za povlacenje. Kao sto se vidi sa slike poklapanje se vrsi povlacenjem konopca koji je u osi mreze tj. sa bocne strane.

Mreza "POKLAPACA" 456980201

Za sada ovoliko, nastavicu ovih dana, postoje jos neki detalji koji su vrlo vazni u celoj ovoj prici.
Назад на врх Go down
BOCKA
Moderator
Moderator
BOCKA


Број порука : 173
Join date : 13.05.2009
Age : 76
Локација : SKOPJE

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeFri Sep 04, 2009 3:31 pm

BRAVO MILANČE,

CENIM TVOJ TRUD ŠTO SI ULOŽIO I OVAKO LEPO I SLIKOVITO OBJASNIO KAKO FUNKCIONIŠE MREŽA PREKLAPAČA.

AKO DOĐEM DO NEKE STARE MREŽE POKUŠACU JE SLIKATI I DATI SVOJE MIŠLENJE.
Назад на врх Go down
http://www.ptici-faunanaevropa.com/forum/index.php
Drle
Admin
Admin
Drle


Број порука : 2087
Join date : 13.05.2009
Age : 71
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 7:29 am

Svaka cast Milane na ovom postu sa ovim tekstom i slikama, cutajuci i gledajuci ocaj post vratio si me tridesetak
godina i vise unazad kad sam ja sa ovakvim mrezama hvatao ptice.Kolko puta sam se mokar i smrznut vracao
iz lova ne uhvativsi ni jednu pticu vec plaseci se da mi loker posto je pokisao ne ugine.Milane stvarno si dobro
obradio ovu temu jos jednom svaka cast,sad bi trebali i drugi clanovi da se nadovezu, pozdrav.
Назад на врх Go down
Steva
Admin
Admin
Steva


Број порука : 660
Join date : 13.05.2009
Age : 42
Локација : Zemun

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeSun Sep 06, 2009 2:24 pm

Ja bih se ukljucio, ali sta da kazem kad je ovde sve receno! Nema sta... cheers
Назад на врх Go down
Drle
Admin
Admin
Drle


Број порука : 2087
Join date : 13.05.2009
Age : 71
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeMon Sep 07, 2009 10:26 am

Pa Stevo mozes i ti da se ukljucis u temi i da kazes kako ti tvoje ptice hvatas i cime ili
sve kupujes.Ne hvataju svi mrezema ali hvataju sa kojim kakvim klopkama ili kapanima
pa i o tome moze da se daju informacije i koja slika,pozdrav
Назад на врх Go down
Drle
Admin
Admin
Drle


Број порука : 2087
Join date : 13.05.2009
Age : 71
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeSun Oct 25, 2009 1:25 am

Evo kad smo u temi mreza preklapaca nasao sam na yutube snimak jedne mreze
i ishod te mreze u isprobavanja,jako zanimljivo
voleo bih ove strucnjake za pravljenje ovih mreza da upoznam da izmenimo adrese
ili telefone nikad se nezna kad ce da zatreba pozdrav sa Dunava, Drle



Rezultat isprobavanja ove mreze ,jako lep


Назад на врх Go down
naum
Pocetnik
Pocetnik
naum


Број порука : 2
Join date : 21.12.2009
Age : 33
Локација : GORNJE KRNJINO

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeWed Dec 23, 2009 7:21 am

Ovde nista ne mogu da vidim na ovim snimcima. Treba li neka sifra?
Назад на врх Go down
https://pticefaunaeurope.forumsc.net
Drle
Admin
Admin
Drle


Број порука : 2087
Join date : 13.05.2009
Age : 71
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeWed Dec 23, 2009 8:37 am

Naume ovi video klipovi su obrisani sa You tube, tu mi ne mozemo nista, Drle
Назад на врх Go down
zoranknez
Pocetnik
Pocetnik
zoranknez


Број порука : 116
Join date : 01.03.2010
Age : 64
Локација : Krusevac Srbija

Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitimeSat Mar 13, 2010 10:43 am

Da i ja malo prokomentarisem mreze poklopace,Sto rece Drle vratio si me vise od 30 godina unazad i lepih uspomena provedenih pored Morave.
Milane ja sam nekada potegljivac(kanap)imao nesto duzi,bogami oko 30m,a ti nastavi sada dalje kako se postavlja rofa,potezanja,postavljanje i gde jos drigih stvari.
Treba mladjima preneti sta je bio zivot nekada.

Razz Razz Embarassed Razz Razz
Назад на врх Go down
http://www.bagdala037.forumburundi.com
Sponsored content





Mreza "POKLAPACA" Empty
ПорукаНаслов: Re: Mreza "POKLAPACA"   Mreza "POKLAPACA" Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
Mreza "POKLAPACA"
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» KUPOVINA GOLUBOVA""".........
» VIDEO KLIPOVI SA STIGLICAMA
» POSETA JEDNOM PORTUGALSKOM PTICARU"MANUELU"!!!!
» GDE U SRBIJI MOZE DA SE NABAVI DOBRA HRANA ZA PTICE!
» "BRICA" UDRUZENJE ODG. MALINO KANARINACA VEL. GRADISTE

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Ptice fauna Europe :: SVASTA PO NESTO :: ORNITOLOŠKI LOV I OBELEŽAVANJE-
Скочи на: