Ptice fauna Europe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 KLIJAVO SEME ZIMI

Go down 
4 posters
АуторПорука
mica vasic
Pocetnik
Pocetnik
mica vasic


Број порука : 32
Join date : 12.12.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac-Srbija

KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitimeMon Dec 20, 2010 11:55 am


Bas u ovim tamnim zimskim mesecima je nasim pticama potrebna ekstra porcija energije i vitamina . Od trenutka kad seme pocne da klija stvaraju se zivotno vazni vitamini u ogromnoj kolicini, tj postaje prirodni liferant energije i zdravlja. Ova zdrava poslastica se lako priprema i ptice joj se svaki put jako raduju. I "normalno" seme moze da klija , ali ako naseg papagaja, kanarinca, stiglica.. hocemo da "ocaramo", onda moramo pazljivo da pravimo kombinaciju semena (vrste, starost i stanje tj kvalitet) - prema vrsti ptica. Naravno da treba da se pri odabiru semena za klijanje obrati paznja i na cinjenicu da npr uljarice nemaju isto vreme klijanja kao belo seme, dok kod belog semena voda probije spoljni omotac za najkasnije 4 sata , kod uljarica to bude tek za 8 sati, a onda ni duzina klijanja do nama zeljenog stanja nije kod svih ista.Da sad ne nabrajam koje se sve seme... moji favoriti su jecam, psenica, mung, spanac, suncokret, niger. Konoplje nikako ! Ja to pravim prvenstveno zbog stiglica, a uz put se "ogrebu" i druge ptice. Kod pripreme mora se paziti na higijenu, klice se daju, jedu samo sveze. Klijavo seme ili ostatke toga sklanjamo istog dana kad smo dali pticama. Samo jos da dodam da klijavo seme narocito zimi treba da bude sto manje vlazno, u protivnom ce i ptice slabo da ga jedu, krpom ili maramicom moze da se "izvuce" vlaga... nastavak sledi
Назад на врх Go down
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Број порука : 105
Join date : 03.05.2010
Age : 49
Локација : Jagodina Srbija

KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: Re: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitimeMon Dec 20, 2010 3:18 pm

Micko.....mene interesuje jedna stvar....zasto nikako konoplja kao klijavo seme
pozzz..... cheers
Назад на врх Go down
mica vasic
Pocetnik
Pocetnik
mica vasic


Број порука : 32
Join date : 12.12.2010
Age : 52
Локација : Aleksinac-Srbija

KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: Re: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitimeMon Dec 20, 2010 11:11 pm

marconi ::
Micko.....mene interesuje jedna stvar....zasto nikako konoplja kao klijavo seme
pozzz..... cheers

To je moj zakljucak posle puno pokusaja davanja pticama klijavog konoplja. Neke ptice ga i ne jedu ,dal sto mnogo smrdi... a druge poremete stomak sto se vidi po izmetu. Ako je seme za klijanje mesano i u njemu procenat konoplja 5-6 % onda to verovatno nije "strasno", a ja sam ga potpuno izbacio (kao klijavo seme). Da dodam da klice pravim i od raznog cickovog semena , od deteline (lucerke) , od uljane repice ali ne od svake, mnoge sorte repice su gorke kad probamo , te nisu dobre za klice, ptice ih nerado jedu. Leti, kad se ptice mitare dajem im spanac, lucerku, repicu... zbog boje, zitarice pre izvodjenja, da se usile a da se ne goje... a zimi su uljarice po meni bolje , hranljivije su i brze proklijaju i pored toga sto njihovo potapanje u vodu duze traje .
Назад на врх Go down
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Број порука : 105
Join date : 03.05.2010
Age : 49
Локација : Jagodina Srbija

KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: Re: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitimeThu Dec 23, 2010 9:09 am

HVALA..... Very Happy
Назад на врх Go down
refa95
Pocetnik
Pocetnik
refa95


Број порука : 11
Join date : 09.10.2011
Age : 28
Локација : Zenica

KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: Re: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitimeMon Oct 17, 2011 1:19 pm

Ja svojim stiglicima preko zime smanjim hranu(smanjim udio masnog sjemena u mjesavini).Zelenilo(klijavo sjeme)im dajem jednom sedmicno.Od kada ovako hranim ptice preko zime,ima vec par godina nikada nisam imao bolje stiglice.Cilj nam je pribliziti stiglicu sto vise prirodne uvjete,posto stiglic zimi uopste nema puno hrane u prirodi.Ptice drzim u zatvorenmom balkonu mislim ogradenom,nema propuha i vlage ali je jedan prozor sirom otvoren stalno.
Назад на врх Go down
http://refa1995.skyrock.com/
LERBI
Pocetnik
Pocetnik
LERBI


Број порука : 19
Join date : 03.12.2009
Age : 40
Локација : Šabac

KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: Re: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitimeThu Oct 20, 2011 7:13 am

Pozdrav svima!

Koliko sam ja upoznat, većina odgajivača ptica faune evrope u svetu, a i kod nas NE PRAKTIKUJE davanje klijavog semena preko zime!!!
Zašto? Ptice koje se preko zime hrane klijavim semenom mnogo teže ulazu u nagon za paranje na proleće.
Ptice zimi treba hraniti sa što raznovrsnijom semenskom hranom(udeo masnog semena ne veći od 10%), sa povremenim davanjem jabuke, mrkve, pomorandže ili nekog drugog voća ili povrća(jednom sedmično maksimalno)....


Pozdrav za sve forumaše!!! cheers
Назад на врх Go down
Sponsored content





KLIJAVO SEME ZIMI Empty
ПорукаНаслов: Re: KLIJAVO SEME ZIMI   KLIJAVO SEME ZIMI Icon_minitime

Назад на врх Go down
 
KLIJAVO SEME ZIMI
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» SPREMANJE PTICA ZA PARENJE
» HRANA ZA KANARINCE
» cajzla zimi
» PROBLEMI SA POJILICAMA ZIMI U VORIJERAMA!!
» PREHRANJIVANJE DIVLJIH PTICA U PRIRODI ZIMI!.

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Ptice fauna Europe :: UZGOJ PTICA :: ISHRANA I NEGA PTICA-
Скочи на: