Ptice fauna Europe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 Jastreb kokosar (accipiter gentilis)

Go down 
2 posters
АуторПорука
marconi
Pocetnik
Pocetnik
marconi


Број порука : 105
Join date : 03.05.2010
Age : 49
Локација : Jagodina Srbija

Jastreb kokosar (accipiter gentilis) Empty
ПорукаНаслов: Jastreb kokosar (accipiter gentilis)   Jastreb kokosar (accipiter gentilis) Icon_minitimeThu May 20, 2010 1:02 pm

Ako je neka ptica najomrazenija kod nas golubara , onda je to jastreb.Eksplozivan , hitar , brz i drzak lovac koji ne preza da vam iz ruke otme goluba kada je gladan.
Ovo je snazna i skladno gradjena ptica jednostavno , stvorena da bude neumoljivi predator koji ne oprasta ni najmanju gresku svojih zrtava.Zenka je za oko 30% veca od muzjaka.duzina muzjaka se krece od 45-55cm a zenke od 55-65cm.Raspon krila muzjaka 90-100cm a zenke 110-130cm.Tezina muzjaci od 500-700gr a zenke od 1300-1800gr.
Ledja i krila su tamno braon boje , odozdole stomak je svetlije boje prosaran tamnim prugama i to poprecnim prugama kod odraslih primeraka i uzduznim prugama kod mladih jastrebova.
Imaju karakteristicne bele tzv.obrve koje su kod polno zrelih primeraka narandzasto braon boje.
Gnezdi se na visokom i nepristupacnom drvecu.Zenka obicno snese od 3-5 jaja pocetkom aprila meseca na kojima lezi oko 36 dana.
Mladi izlaze iz gnezda sa oko 35-40 dana ali su zavisni od roditelja do odprilike70-og dana kada se osamostaljuju.
JELOVNIK--Jastreb napada skoro sve sto moze da savlada...od goluba , gugutke , jarebice , fazana , kokoske do zeca.Zbog svoje neustrasivosti i drskosti u hvatanju plena ova ptica se koristi i za sokolarstvo.Naviknut od malena na coveka , moze mu biti itekako veran prijatelj i savrsen kolega u lovu.On je u stanju da se sunja , trci i skakuce za zrtvom po siprazju i zbunju i da je proganja sve dok je ne uhvati.Jednostavno to je lovac koji nikad ne odustaje.
Ovo je EXTREMNO proganjana ptica pre svega od golubara koji ga hvataju u klopkama , ruse njihova gnezda i ubijaju mlade ptice.NAZALOST , ljudi ne shvataju znacaj ove prelepe i drske ptice , i ne shvataju koliki covekov prijatelj moze biti.
Onaj ko nije osetio MOC JASTREBA NA RUCI zapravo i nezna kakva je ovo ptica.
Ovo sto sam rekao je iz LICNOG ISKUSTVA....Ja sam golubar , i ja burno reagujem kada ostanem bez goluba zahvaljujuci jastrebu ali verujte mi , drzeci jastreba na ruci shvatam da nijedan golub u mom golubarniku nije vredan koliko ova ptica.
Fotografije koje cete videti su fotografije moje mlade zenke jastreba stare samo 6 meseci i njenog rodjenog brata iz gnezda kod mog prijatelja koji su spaseni od zlih ljudi.Mladi muzjak je otrovan (posto mi ljudi uzivamo da napakostimo drugima) a moja zenka se odvezala (mojom greskom) a drugari golubari su je jedva docekali.Kada sam saznao bilo je vec kasno.To je bilo pre punih 5 god.i od tada ne drzim jastrebove......uspomena su mi vezovi , sokolarska rukavica , fotografije i video klipovi.
Video klipove koje ce te videti su snimljeni bez mog znanja (kasnije sam ih preuzeo) a snimio ih je moj prvi komsija Dobrica (koji je i bio narator ove price) i moj komsija Sinisa SRB 34-21

Jastreb kokosar (accipiter gentilis) 2
Jastreb kokosar (accipiter gentilis) 4
Jastreb kokosar (accipiter gentilis) 1




Назад на врх Go down
Drle
Admin
Admin
Drle


Број порука : 2087
Join date : 13.05.2009
Age : 71
Локација : HAMBURG-SMEDEREVO

Jastreb kokosar (accipiter gentilis) Empty
ПорукаНаслов: Re: Jastreb kokosar (accipiter gentilis)   Jastreb kokosar (accipiter gentilis) Icon_minitimeFri May 21, 2010 1:42 am

Назад на врх Go down
 
Jastreb kokosar (accipiter gentilis)
Назад на врх 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Ptice fauna Europe :: OSTALE PTICE I ZEBE-
Скочи на: