Ptice fauna Europe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ptice fauna Europe

Ptice Fauna Europe
 
HomeLatest imagesТражиРегиструј сеПриступи

 

 problemi so parenje

Go down 
АуторПорука
kirca77
Pocetnik
Pocetnik



Број порука : 10
Join date : 16.01.2013

problemi so parenje Empty
ПорукаНаслов: problemi so parenje   problemi so parenje Icon_minitimeWed Jan 16, 2013 12:54 pm

Zdravo na site ptichari Smile ...eve ja mojata prikazna.Mozhebi ste ja slushnale 1000 pati,no sepak,...Godina dena chuvam kanarinec zholt po boja so beli prelivi,...pred skoro dva meseci zemav kanarinka po boja bela,..prilichno vesela i ziva,.Koga ja pushiv kanarinkata kaj mashkiot ,voopsht ne ja prifati,..so tek na vreme se sprijatelija.Mashkiot pochna da se mitari pred mesec dena,a zenkata se shto kje najdeshe perduvche vo klun i pee li pee - cvrchka,..,..i staviv gnezdo,..jas nikako da gi primetam da se parat,..i ete pred nekoj den go snese prvoto jajce vo hranilicata.Zemav go premestiv vo gnezdo,o ona go barashe vo hranilica,..pa i go vrativ,..za da za 15 min go kljuknat i izedat celo i dvajcata.Go izvadiv gnezdoto i go zakachiv na vertikalen zid skoro do krovot na kafezot.Sledniot den mi snese jajce povtorno,sega uspeshno vo gnezdo.Poshto kanarinkata e dosta "brliva" ne ni veruvav deka kje go lezhi voopshto.o prilichno me iznenadi,..stanuva retko ,kje kasni kje pie voda,..i pak nazad na jajceto.Posle toa ne snese sledno jajce,..Dva dena go lezheshe,..Denes primetiv deka i mashkiot vleguva vo gnezdo koga zenkata jade ili skoka od granche na granche,.Se beshe ok do pred 2 chasa.Da proveram dali e se ok i opp nema jajce,..a toa na reshetkata na dnoto kljuknato ili udreno od padot? se mi se chini deka taa glupost ja napravil mashkiot.Go ischisiv kafezot i eve ja zenkata lezi vo prazno gnezdo>Ve molam da mi objasnite kako da primetam deka se spremni za parenje? dali koga zenkata kje prestani da nesi jajca redosledno,..mashkiot da go odvojam ili da ostane so nea?Dali vo mojava siuacija povtorno kje se sparat vo skoro vreme?
Назад на врх Go down
 
problemi so parenje
Назад на врх 
Страна 1 of 1
 Similar topics
-
» PROBLEMI SA POJILICAMA ZIMI U VORIJERAMA!!
» PROBLEMI KOD PARENJA KANARINACA U PREDHODNOJ PARNOJ SEZONI?....
» novo parenje
» LINIJSKO PARENJE
» SRPSKI PEVAC SLAVUJAR................

Permissions in this forum:Не можете одговорити на теме у овом форуму
Ptice fauna Europe :: KANARINCI-
Скочи на: